Cumartesi, Haziran 15, 2024

Muhabir nedir?

Arapça muhaberat-haberleşme sözcüğünden gelen muhabir, basın ve yayın organlarına haber toplayan, bildiren veya yazan ya da herhangi bir kuruluşun çalışmasıyla ilgili olarak, merkezle başka bir ülke arasında bağlantıyı sağlayan kişidir.

Muhabirler 5N1K ilkesine göre haber içerikleri üretirler. Ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim şeklindeki bu temel ilkeler bir haberin oluşturulmasında temel kriterlerdir. Objektiflik, tarafsızlık, doğruluk ve sadelik muhabirin temel aldığı ilkeleridir.

Muhabir, tüm açıklığı ile olayları haberleştirmek ve kamunun ilgisine sunmakla görevlidir. Savaş, adliye, polis ya da spor muhabirliği gibi özel alanlara eğilen muhabirler olduğu gibi; genel muhabir denen ve her türlü haberi kurallara uygun olarak yapan medya mensupları dergi, televizyon, haber ajansı, radyo ya da gazeteler için çalışabilir. Muhabirler haber kaynağını yasal zorunluluk dışında açıklamak zorunda değildir. Muhabirler kendi alanlarında dernek ve cemiyet şeklinde örgütlenirler.

Muhabirler haber içerikleri üretirken şu temel kurallara uymak zorundadır:

-Gazetecilik etik kurallarına uymak,

-Herhangi bir topluluk, fikir ya da menfaat grubunun çıkarlarını gütmemek,

-Güvenilirliğinden şüphe edilmeyecek kaynaklardan yararlanmak,

-Ters piramit gibi haberciliğin temel kavramlarına riayet etmek,

-Anayasa ve yasalara saygılı olmak.

Kimler Muhabir Olabilir?

Muhabir olmak isteyenler üniversitelerin basın yayın, medya ve gazetecilik bölümlerinden mezun olan kişiler olabildiği gibi herhangi bir bölüm okumadan da muhabirlik yapanlar olabilir. Halk arasında alaylı olarak tabir edilen muhabirler sektörde yoğun olarak da görev yapmaktadır. 212 sayılı Basın İş Yasası, sayesinde mezun olduğu okul ve bölüme göre gazeteciler, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen basın kartına da sahip olabilirler. Basın kartı, birçok kurumda gazetecilerin mesleklerini yaparken özgürce hareket etmesine olanak tanırken, birçok gazeteci basın kartı olmadan da görevini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen basın kartı sahipleri, toplu taşıma hizmetleri gibi farklı hizmetlerden de ücretsiz ya da indirimli olarak faydalanabilir.